Синоним бойынша тапсырмалар

2022-2023 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?

ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Материал туралы қысқаша түсінік

Қазақ тілі мұғалімдеріне

Авторы:

Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ

20 Сәуір 2020

1382

0 рет жүктелген

Бүгін алсаңыз

30% жеңілдік

беріледі

770 тг 539 тг

Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Text Centered

«Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналы министірліктің №KZ09VPY00029937 куәлігімен ресми тіркелген.

Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды.

Сайтта заңсыз жарияланған материалды көрсеңіз бізге хабарласыңыз. Редакцияның көзқарасы автордың көзқарасымен сәйкес келмеуі мүмкін.

Материал іздеу

Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз

Барлығы 663 959 материал жиналған

   Күні: 19.10.2015

Cыныбы: 5 «а» , «ә»

 Сабақтың
тақырыбы:  Синонимдер

 Сабақтың
мақсаты:

1.     
Білімділік:
Оқушылардың синонимдер туралы лингвистикалық білімдерін кеңейту, қосымша
тапсырмалар мен жаттығу жұмыстары арқылы бекіту.

2.Тәрбиелік:
Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, ана тілді сүюге, отанды қорғауға
тәрбиелеу.

2.     
Дамытушылық:
Оқушылардың лингвистикалық дүниетанымдарын кеңейту, көркем әрі сауатты жазуға
дағдыландыру.

Сабақтың типі: Жаңа
сабақ 

Сабақтың түрі:
дәстүрлі сабақ

Сабақтың
әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, өзіндік ой қорыту.

Сабақтың
көрнекілігі: кесте, сызба, карточкалар

Пәнаралық байланыс:
орыс тілі

І. Ұйымдастыру
кезеңі:

ІІ.Үй 
тапсырмасын сұрау

1.Оқушылармен
сәлемдесу

2.Оқушылардың
зейіндерін сабаққа аудару.

3.Оқушылардың
сабаққа қатысын тексеру.

69-жаттығу.
Омонимдерге мысалдар жазу.

Сұрақ –жауап:

1.Омонимдер 
дегеніміз  не?

2.Көп  мағыналы
сөзбен омонимнің айырмашылығы?

3.Мысалдар келтіру.

ІІІ.. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

СИНОНИМДЕР

Ерте,ерте, ертеде
Лексика деген ауыл болыпты. Сол ауылда Синоним деген бай болыпты.
Оның балалары өте көп болыпты.Бай отбасымен өте тату-тәтті өмір сүріпті.Олардың
татулығы сондай,тіпті,балаларының барлығы бірігіп бір үйде тұрыпты.Бай
баларының аттарын Күшті,Мықты,Қайратты,Қажырлы,Әлді Қарулы,
Сұлу,Әдемі,Әсем, Көркем
деп атапты.Бұл сөздердің мағынасы бір-біріне
ұқсас екен,бәлкім,олар сол себепті тату шығар.Олай болса сергіту сәтін «Тату
сөздер»деп атап, біз де бір үйде тұратын тату сөздерге айналайық.

           Мағыналары  бір – біріне  жақын,
бірақ  әр  түрлі  дыбысталып  айтылатын  сөздер  тобы  синонимдер 
деп  аталады.

1)      Сөздің  дыбысталуындаөзгешелік  болуы  керек;

2)      Сөздер  бір  ғана  ұғымды  білдіруі  керек;

3)      Сөздер  бір  ғана  сөз  табына  қатысты  болуы  керек.

Бұған  қосымша  синонимдер 
мәтінде  бірін – бірі  алмастырған  жағдайда  бір  ғана  сөйлем  мүшесінің 
қызметін  атқарады. Мысалы: са,тағам, дәм,  ауқат  дегендер  бір  ғана 
синонимдес  сөздер. Дыбысталуы  әр  басқа  болғанымен, беретін  ұғымы- адам 
баласының  жейтін  қоректік  заты.

Қазақ  тілі – синонимге  өте 
бай тіл.  Синонимдік  қатарлар  әр  сөз  табының  құрамында  кездеседі.

Мысалы:

Сөз  таптары

Мысалдар.

Мысалдар

1

Зат есім

Ас,тамақ,дәм, тағам,ауқат

Өң,түр,түс,келбет,пішін,ажар, көрік,кескін,рең,
дидар,,шырай

Қонақтарға  арналған  ас  өте   дәмді 
болдды.

Асанға қарасам көркіне көз тоймайды.

2

Сын есім:

Салмақты сабырлы, байыпты, ұстамды.

Асанның мінезі салмақты.

3

Етістік

Амандасу, сәлемдесу, есендесу,қал жағдай сұрау,

Оқушылар апаймен сәлемдесті.

4

Үстеу

Тез,жылдам, шыпшаң,лезде,

Асан үйіне лезде барып келді.

ІV. Жаңа тақырып  бойынша  түсінік 
тексеру: синонимін табу.

1.      
Сурет бойынша жұмыс. «Кім тапқыр?» ойыны.

http://massaget.kz/userdata/users/user_24/1395898874.jpg

http://go4.imgsmail.ru/imgpreview?key=13d7080696113f34&mb=imgdb_preview_749

http://ya-zdorovyi.com/img/news/plohospit-rebenok.jpeg

http://academy-miracles.ru/images/Stati/kumiss3.jpg

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/2/64/208/64208302___6.jpg

http://www.photoknopa.ru/uploads/posts/2011-11/thumbs/1320617051_smayliki_vector.jpg

Бұл кім?

Ұстаз, мұғалім, оқытушы

 Адам,
кісі. жан, пенде

Сәби,нәресте, шақалақ, бөпе , бөбек, бала, перзент


Тамақ, ас, тағам, дәм

Қуану, шаттану, мәз
болу

Өкіну, опық жеу,
бармағын тістеу


Сұрақтар:

1.      
адам-кісі ,

2.      
ел- халық ,

3.      
алыс-қашық,

4.      
әдейі-  қасақана

5.      
үлкен-зор

6.      
надан-топас

7.      
нану-сену

8.      
жара-жарақат

9.      
ағын-ағыс

10.   
ық-ықтасын

11.   
қап-қапшық

12.   
келін-келіншек

13.   
ас –тамақ,
дәм,тағам,ауқат,

14.   
көмек-жәрдем

15.   
құрдас-теңдес

16.   
таяныш-сүйеніш

17.   
жұмыртқа- тұқым

18.   
қысқашшымшуыр,кемпірауыз

19.   
кескін-пішін,бейне,мүсін

20.   
қайғылы-уайымды, мұңды,
қасіретті, қапалы.

21.   
Айту-жеткізі,сөйлеу,
хабарлау.

22.   
Шапшаң-тез,жедел,жылдам,лезде. 

23.   
«Туысқан» сөзі /Туыс, тума, ағайын, туған — туыс, жекжат — жұрағат,
жамағайын/

24.   
«Данышпан» сөзі /Ұлы, дана, ғұлама, ойшыл, білімдар, оқымысты, данагөй/

25.   
«Азайту» сөзі /Алу, кеміту, шегеру, қысқарту/

V
.Жаңа сабақты бекіту:

Оқулықпен жұмыс.

70 — жаттығу. Қазақ тілінің
синонимдер сөздігін пайдаланып, әр синонимдер сыңарларын бір вагон деп есептеп,
синоним қатарларынан пойыз жасаңдар. Содан кейін сол пойызда неше вагон
болғанын айтыңдар.

Бағалы  

Құнды …

Қымбат …

Семіру

Жуандау

Майлану

Тойыну қоңдану

Халық

Жұрт

Көпшілік

сағат, көйлек, етік,
ат,

71 — жаттығу. Мәтінді оқып шығып, ондағы ғажап, шақ,
қараулық, уәде, айла, жан
сөздерінің синожб нимдерін табыңдар.

Ғажап
Шақ

Қараулық
Уәде
Айла

Жан

ғажайып, керемет, керім, таңғажайып;

кезінде, уақытында;
әділетсіздік;

уағда, серт, ант;

амал, тәсіл;
адам, кісі, пенде.

                                                                    
VІ Сабақты  қорыту: 

1.      
Бағалау

2.      
Үйге  тапсырма:

1 Синоним  туралы  түсінік

2.Ар – намыс  туралы  білетін қанатты  сөздерді,  мақал   мәтелдерді
жазу

Сабақтың тақырыбы: Синоним сөздер

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік — алдыңғы сабақтарда өткендерді еске түсіріп, қайталау арқылы, жаңа сабақты меңгерту. Синоним туралы түсінік беру.

ә) дамытушылық жеке тұлғаның ой-қабілетіне әсер ету арқылы оқушылардың жекелей, топпен жұмыс жасау әрекеттерін дамыту.

б) тәрбиелік – мәдениетті сөйлеуге, инабаттылыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.

ойлауға және жүйелі сөйлеу білуге баулу.тәрбиелеу,

Сабақтың әдісі: ойын арқылы оқыту технологиясы

Сабақтың түрі: іздендіру сабағы

Көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, таблица.

Сабақтың ұраны:

Өзің ойлан, өзің тап, өзің ізден,

Деген ақыл оқимын көзіңізден.

Қ.Мырза-Әлі

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар синонимдерді меңгереді

Синоним сөздерді пайдалана отырып сөйлем құрастырады

Сабақтың өту барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасын тексеру.

— Лексика деген не, қай тілден шыққан?

— Сөздің мағыналарына нелер жатады?

— Антоним дегеніміз не?

— Антоним қай сөз таптарынан болады?

Жаңа сабақтың шартын түсіндіру

  • Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз жеті бөлімнен тұрады. Мына жерде жеті тор бар. Әрбір бөлімді өткен сайын бір тордан ашып отырамыз. Тапсырмалардың барлығын орындасақ, сабақ соңында тақырыбымыз шығады.

с

и

н

о

н

и

м

1) Слайд: Мәтелдерді оқып, мағынасы жақын сөздерді табу.

1) Жалқаудың жаны тәтті

2) Еріншектің ертеңі бітпес.

3) Өз елің – алтын бесік.

4) Отан – оттан да ыстық.

5) Ерлік пен бірлік егіз.

6) Ырыс алды ынтымақ.

2) слайд: Сөйлемдердің ішінен мағыналас сөздерді теріп жазу.

1) Орман аңдары да қысқы азықтарын жинайды. Адамдар үй жануарларына қысқы тамақты жазда жинайды. (азық, тамақ)

2) Мұрат адал, шыншыл бала. (адал, шыншыл)

3) Бұлақтың суы мөп-мөлдір. Қыста ауа тұп-тұнық болады. (мөп-мөлдір, тұп-тұнық)

4) Бір аптада жеті күн бар.Бір жұма бойы күн салқын болды. (жеті күн, апта)

5) «Наурыз мейрамы» мұсылмандардың Жаңа жылы. 8 Наурыз – аналар мерекесі. (мейрам, мереке)

3) слайд: Суретке қарап, мағыналас сөздерді қолданып, сөз тіркесін құрастыру.

Қыз

Ұл

әдемі, сұлу, көркем дарынды, қабілетті

4) слайд: «Ғажайып алма ағашы» ойыны.

Алмада жазылған сөздерге мағыналас сөздерді тауып жазу.

Қалың, мол, биік, дәмді, жылдам, аспан.

5) слайд: «Кім тапқыр?» ойыны. Берілген сұрақтарға жауап беріп, сөйлемдегі асты сызылған сөзге мағыналас сөз табу.

1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік нышандарын атаңдар? (рәміздер)

2) Елбасы деген сөздің орнына тағы қандай сөзді қолдануға болады? (президент)

3) Сендерге ең жақын адам кім? (ата-ана, әке-шеше)

6) слайд: Жұмбақ шешу.

1) Бір ағашта бес тармақ, Бес тармақта бес жаңғақ. (саусақ, тырнақ)

2) Ерте тұрады, Жар шақырады. ( әтеш)

7) слайд: Мақалды оқу және асты сызылған сөзге мағыналас сөзді табу.

1) Жалқаудың екі досы бар. Бірі – ұйқы. Бірі – күлкі.

  1. Әдепті бала – арлы бала,

Әдепсіз бала – сорлы бала.

Балалар тордың барлық көздері ашылды. Енді бетіндегі суреттердің бірінші әріптерінен сөз құрастырып, сабағымыздың тақырыбын білеміз. Жазылуы әртүрлі, мағыналары жақын сөздерді синоним сөздер дейміз.

Кітаппен жұмыс.

Жаттығу жұмысын орындау.Берілген сөздерді дәптерлеріңе көшіріп, сөйлем құрастырыңдар.

8) слайд: Шағын тест.

1) Синонимдерді анықтаңыз.

А) Жаман – нашар. В) Үлкен – кіші. С) Қайратты – күшті.

2) «Әдемі» сөзінің синонимін анықтаңыз.

А) Жаман. В) Үлкен. С) Сұлу.

3) Синонимнің анықтамасын көрсетіңіз.

А) Мағыналары жақын сөздер.

В) Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер.

С) Жазылуы бірдей, бірақ мағыналары басқа сөздер.

4) «Сұлу», «көркем», «әдемі» қандай сөздер?

А) Антоним сөздер. В) Омоним сөздер. С) Синоним сөздер.

5) Синонимдік қатарды көрсетіңіз.

А) Мұғалім – ұстаз.

В) Биік – аласа. С) Ерте — кеш.

6) Мағыналары жақын сөздер қалай аталатынын көрсетіңіз.

А) Антоним. В) Омоним.

С) Синоним.

Қорытындылау. Бағалау

Үйге тапсырма: Ережені жаттау, мәтінді оқу.

Сөздердің көп мағыналығы. Синоним. Омоним. Антоним

Материал жайлы қысқаша түсінік:

Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Омоним, синоним, антонимдер туралы түсініктерін тексеру, өткен тақырыптарға мысалдар келтіру.
2. Дамытушылық: Өзіндік жұмыс түрлерін орындату арқылы ой — өрістерін кеңейту, шығармашылық тапсырмалар арқылы сөйлеу тілдерін дамыту, шығармашылық қабілетін жетілдіру.
3. Тәрбиелік: Мақал — мәтелдерді орынды қолдана алып, оның тәрбиелік мазмұнын ұғынуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдістері: сұрақ — жауап, баяндау, талдау.
Пәнаралық байланыс: Әдебиет

Төмендегі Сабақ жоспары толық нұсқасы емес, тек сізге танысу үшін көрсетілген, сайтқа жарияланған документтен айырмашылығы болуы мүмкін. Жүктеу үшін осы беттің төменгі жағындағы жүктеу деген жазуды басу керек

Назар аударыңыз, сертификатты “менің материалдарым” деген бетте жүктеп алуға болады

Синонимдер


  • Ашық сабақтар
  • m1985
  • 06.11.2016
  • 0
  • 1
  • 26898

Мектеп: «№2 Қабанбай орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар»

мемлекеттік мекемесі

Сабақ: 19

Пәні: қазақ тілі

Күні: 14.10.2016 жыл

Мұғалім есімі: Турысбекова М.К.

Сынып : 5«Б»

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Синонимдер

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Синоним туралы білімдері артады. Сөздердің мағынасын ажырата біледі.

Оқу нәтижелері

Барлық оқушылар

  • Мағынасы жуық сөздерді біледі.

Оқушылардың басым бөлігі

  • Синонимдерді қатыстырып сөйлем құрай алады.
  • Мәтінен синонимдерді таба алады.

Кейбір оқушылар

  • Синоним сөздерді қолданып, шығармашылық жұмыстар орындай алады.

Алдыңғы оқу

Мағыналары жуық сөздер

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған  жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

8 мин.

Ұйымдастыру уақыты

Амандасу, сабаққа назарларын аудару.

 Топқа бөлу, топ басшысын сайлау.

1-топ: «Білімділер»

2-топ: «Ойлылар»

3-топ: «Тапқырлар»

4-топ: «Алғырлар»

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жан жылуы». Қолддарынан ұстап  бір-біріне төмендегі сөздерді хормен айтады.

Мен  сенен  жылу аламын  (бір-біріне қарап, қолдарын созады)

Жүрегіме саламын (қолдарын жүрегіне қояды)

Достарыма сыйлап, сәттілік тілеймін  (қолдарын жан-жаққа сермейді)

Үй тапсырмасын тексеру.

Үйге берілген тапсырманың орындалу барысын тексеру.

Өткен сабақты пысықтау.

«Шашу» ойыны.

Ойын шарты: Ойынға 5-6 оқушы қатысады.Әрбір конфет қағазына сұрақтар жазылады. Қағаздарды жерге шашып тастаймыз.Ойынға шыққан оқушылар қағаздарды алып, сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

— Лексика деген не?

— Көп мағыналы сөздердің ережесін айт.

— Омоним дегеніміз не?

— «Көз» деген сөздің көп мағыналы екенін мысалдармен дәлелде.

— «Аяқ» сөзін ауыспалы мағына болатындай сөз тіркестерін құра.

— «Күл» сөзін қолданып, әрі зат есім, әрі етістік болатындай сөз тіркесін құра.

1. 5-сынып

Қазақ тілі

Авторлары:

Г.Қасымова

Ж.Дәулетбекова

Алматы: «Атамұра»

2015 жыл

2. Е-Кітапхана

4364

3. Слайдтар

Ортасы

30 мин.

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту

«Тату сөздер» ертегі

Ерте, ерте, ертеде Лексика деген ауыл болыпты. Сол ауылда Синоним деген бай болыпты, Оның балалары өте көп екен. Бай отбасымен өте тату — тәтті өмір сүріпті. Олардың татулығы сондай, тіпті балаларының барлығы бір үйде тұрыпты. сол байдың 5 ұлына және 5 қызына мағынасы ұқсас сөздерден ат қояйық. (Күшті, Мықты, Қайратты, Қажырлы, Әлді, Сұлу, Әдемі, Әсем, Көркем, Ару)

Мағынаны тану

Кім? Не? Қандай? Не істеу? деген сұрақтарға жауап беретін қастерлі, күту, тез арада, мұғалім, жуықта, қадірлі, тоқтау, ұстаз, кідіру, таяуда, оқытушы, құрметті, аялдау, жақында, педагог, қадірменді деген мағыналы сөздерді табу арқылы оқушылар жаңа сабақтың ережесін өздері айтады.

Мағыналары бір біріне жақын, әртүрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобын синонимдер дейміз.

Қосымша түсінік беру.

     Ерекшеліктері:

  1. Сөздің дыбысталуында өзгешелік болуы керек;
  2. Сөздер бір ғана сөз табына, бір ғана сөйлем мүшесіне қатысты болуы тиіс.

 Сөздік дәптермен жұмыс..

 Синоним (гр. synonymos — мағыналас, мәндес) — тұлғалары әртүрлі, мағынасы жақын сөздер.

Оқулықпен жұмыс

1-топ: 72-жаттығу. Мәтіннен синоним сөздерді теріп жазады.

2-топ: 73-жаттығу. Мәтіннен синоним сөздерді теріп жазады.

3-топ: 76-жаттығу. Пенде сөзінің синонимдерін теріп жазады.

4-топ: 77-жаттығу. Мәтіннен синоним сөздерді теріп жазады.

Сергіту сәті

Тапсырмалармен жұмыс.

1-топ:

 Асты сызылған сөздерді синонимдерімен ауыстырыңдар.

Ұлан бүгін құлқын сәріден оянды.                          мәз болды

Оны атасы бірден ұқты.                                            тез

Апыл-ғұпыл шайларын ішіп, жолға шықты.          ерте

Бұған бүкіл сынып қуанды.                                      түсінді

Жомарт біразға дейін тіл қатқан жоқ.                      қорықты

Нұргүлсім бұларды әрең тыйды.                              ақылдасты

Ертайдың зәресі ұшты.                                              үндемеді

Балалар жиналыс туралы кеңесті.                            тоқтатты

2-топ:                          

Синонимдерді сәйкестендір.

Ықылас                                 байсалды, байыпты, сабырлы,          

                                               ұстамды, салмақты.

Алыс                                     әсем, әдемі, келбетті, кескінді,  

                                               көрікті, ажарлы.

Шыдамды                             қашық, қиыр, шет, ұзақ, жырақ, ит              

                                               өлген жер.

Сұлу                                      ынта, зейін, ниет, пейіл, көңіл, зауық,  

                                               ілтипат.

Бет                                         қарға адым жер, таяқ тастам жер, көз  

                                               көрім жер.

Жақын                                   келбет, жүз, әлпет, дидар, рең, көрік, 

                                               шырай.

Жылдам                                сәлемдесу, есендесу.

Амандасу                              тез, шапшаң, лезде.

3-топ:

Графикалық диктант

Синоним сөздердің екі сыңарын табу. 

адам

байлық

әлем

әуелі

мықт

                        күшті      жаһан      алдымен      қазына       пенде

4-топ:

 Тест жұмысы.
1. Синоним дегеніміз –
А) Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздер
В) Мағыналары қарама — қарсы сөздер
С) Жазылуы әр түрлі, мағыналары бір — біріне жуық сөздер
2. «Даңқ» сөзінің синонимін тап.
А) Мықты          В) Атақ         С) Дәулет
3. «Қадірлі, құрметті, қадірменді» синонимдік қатары қай сөз табына
жатады?
А) Сын есім        В) Зат есім            С) Үстеу
4. «Адам» сөзінің синонимін тап.
А) Шәкірт           В) Дос          С) Кісі
5. Синонимдік қатардың дұрысын тап.
А) Күлу, сықылықтау, жылау        В) Зат, мүлік, нәрсе, бұйым     С) Көне, жаңа, ескі

Ойын. «Кімнің пойызы ұзын?»       

Оқушылар синоним сөздерден пойыздың вагондарын құрастырады.

Мысалы: «Данышпан» сөзі  (Ұлы  — дана — ғұлама — ойшыл — білімдар — оқымысты — данагөй)

1-топ: «Ата»

2-топ: «Бала»

3-топ:  «Бет»

4-топ: «Бұрыннан»

Аяқталуы

 7 мин.

Сабақты қорыту

Е-Кітапханамен жұмыс
Үй тапсырмасы

Синонимдер туралы түсінік

80-жаттығу

Бағалау

Оқушының аты-жөні

Топ басшысының бағасы

Мұғалімнің бағалауы

Қорытынды баға

Кері байланыс

Сіздерге ұнаған жағымды әсерін жазыңыздар.

Сіздерге түсініксіз, жағымсыз әсерін жазыңыздар.

Білетін және білуге қызықтыратын мәселе туралы ұсыныстар мен сұрақтар жазыңыздар.

Қосымша ақпарат

Саралау — Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау — оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы

  • Оқушылардың қолындағы бағдаршамдары арқылы оларға көмек көрсету.
  • Сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
  • Әдебиет сабағымен байланысты.

Рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың  тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

   Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. _____________________________________________________________________________________

2. _____________________________________________________________________________________

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. ____________________________________________________________________________________

2, ____________________________________________________________________________________

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1, ____________________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________________


СИНОНИМ. ОМОНИМ. АНТОНИМ.

Синоним. Омоним. Антоним.

Лексика саласы бойынша алған білімдерін еске түсіріп, пысықтайды. Ана тілінің қадір-қасиетін түсініп, оны құрметтей білуге, инабаттылыққа, салт-дәстүрді қастерлеуге тәрбиелейді. Оқушылардың тіл байлығын арттыра отырып, өз ойын еркін жеткізуге баулиды

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды .

Блум таксономиясы, мәтінмен жұмыс, деңгейлік тапсырма, топтастыру, ой толғау, INSERT, ТАСК анализ.

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

«М озайка » әдісімен топқа бөлу.

Күн әлемі, көк әлемі,
Бұл суреті жас баланың.
Ақ қағазға салған өзі,
Жазылған бар сөзі.

Әрқашан күн сөнбесін,
Аспаннан бұлт төнбесін,
Қасымда болсын мамам,
Болайын мен де аман.

Айрылмас дос, айнымас дос,
Бейбіт өмір керек елге.
Отыз беске біз келсек те,
Тұрар жүрек сөз есте.

Анда солдат, мында солдат,
Халық оқтан шошынады.
Сұм соғысты, кан төгісті,
Болдырмаймыз сәби үшін.

Өлең жолдары бойынша шумақты жинақтап, орындау. Топқа бөліну.

Топтастыру әдісі арқылы

1. Мәтінді түсініп оқу, мәтінмен танысу.

2. Мәтіннен синоним, омоним, антоним сөздерді тауып, жеке-жеке топтастыр.

3. Табылған сөздерге сөйлем құрау.

1. Жеке жұмыс. Мәтінді түсініп оқу, мәтінмен танысу.

2. Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша тапсырмалар беру. Мәтіннен синоним, омоним, антоним сөздерді тауып, жеке-жеке топтастыр.

2. Топтық жұмыс. Табылған сөздерге сөйлем құрау.

1-мәтін. Рух күші адамды жеңілмейтін етеді: жүректілік – бейнелеп айтсақ, адам ізгілігінің жанары. Жүректі адам ізгілік пен зұлымдықты көзбен көріп қана қоймай, жүрекпен де сезінеді. Ол қайғы, қасірет, адам намысын қорлау сияқтылардың жанынан енжар өте алмайды. Ер балалардың күші, шымырлығы – ізгілік дәні себілетін топырақ. Ізгілік күшті, батыл, ер жүректі болғанда ғана нәтижелі болады.

2-мәтін. Қазақтардың ақыл-ой қабілетінің зор екендігіне барған сайын көзім жете түсуде. Қандай әсем сөйлейді! Айтқысы келгеннің бәрін тез түсіндіріп, қарсыласының сөзіне де шебер тойтарыс бере біледі. Тіпті балаларының ақыл-есі де өте тез жетіледі. (В.В.Радлов)

3-мәтін. Шыншылдық – жақсының көркі. Көпті көріп, көңіл толған, өмірді мол көрген адам мәйекке тойған, уызға жарыған зерделі келеді. Ол күпілдек мақтан, даурықпа сөзді білмейді. Кенен мақтануды, өтірікті, қоспа сөзді білмейтін, адал, биік ұшатын қырандай таза адам еді. (С.Бақбергенов)

4-мәтін. Ар – адамның ең ғажайып қасиеттерінің бірі. Ар-абыройын таза сақтауға адам өзін-өзі үйретіп, дағдыландыра алады. Мұны осы қазірден, мектепте оқып жүрген шағыңда істеуің керек. Кейбір балалармен дос болмақ түгіл, тіпті ойын ойнаудың өзі қиын, жиіркенішті нәрсе екенін, бәлкім, сендердің өздерің де білетін боларсыңдар. Мұндайларда ар-ұят деген болмайды. ( «Ол кім?Бұл не?»кітабынан)

«Қара жорға биі» атты жаттығу жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.

Оқушыға бағыт беру арқылы жеке іс-әрекетін қадағалауға арналған тапсырма беру.

Мысалы: зұлымдық, ізгілік т.б.

С деңгейіне. 1.«Сөйлейді, жеңілмейді» етістіктеріне синонимдік қатар жаса.

2. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес сын есімдер.

В деңгейіне. 3. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес зат есімдер.

А деңгейіне. 4. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын антонимдес сын есімдер. Мақал-мәтелдер арқылы дәлелде.

Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.

1.Қай тақырып талқыланды?

2.Тақырып бойынша негізгі ұғым.

3. Бұл мәтін мазмұнында түсініксіз сөздер мен сөз тіркестері.

Источник статьи: http://www.metod-kopilka.ru/sinonim-omonim-antonim-65384.html

«Омоним, синоним, антонимдерді қайталау» 5 сынып сабақ жоспары.

Международные дистанционные “ШКОЛЬНЫЕ ИНФОКОНКУРСЫ”

для дошкольников и учеников 1–11 классов

Оргвзнос: от 15 руб.

Тақырыбы: Омоним, синоним, антонимдерді қайталау

Іс- әрекет, мақсатқа жету әдіс- тәсілдерін таңдай білуге, өзін- өзі бағалай білуге тәрбиелеу;

Оқушының пәнге қызығышылығын арттыру, білім деген саналы көзқарастарын, танымдық, ізденімпаздық қабілеттерін қалыптастыру;

Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар арқылы омоним, синоним, антоним сөздер туралы түсініктерін байқау, біліктілік деңгейлерін байқау.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: қайталау, дамыта оқыту, тест, сұрақ- жауап, топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі мен құрал-жабдықтары: компьютер, интерактивті тақта, кестелер, бағалау парақтары

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тазалығын қадағалау. Оқушыларды екі топқа бөлу.

Өткенді еске түсірсең,

Ешкімнің жоқ таласы

Сабақтың жүру барысы :

«Сөзден сөйлем» ойыны

ІІ. «Сиқырлы сұрақтар» ойыны

Топтар кезек- кезек сұрақтарға жауап береді

Лексика нені зерттейді?

Сөздің тура мағынасы дегеніміз не?

Ауыспалы мағына дегеніміз не?

Көп мағыналы сөздер дегеніміз не?

Омоним дегеніміз не?

Синоним дегеніміз не?

Антоним дегеніміз не?

Антоним сөздерге мысал

Синоним сөздерге мысал айт.

Омоним сөздерге мысал келтіріңдер.

Көп мағыналы сөздерге мысал жазыңдар.

ІІІ. “Кім тапқыр” ойыны

Ойынның шарты: жұмбақтар шешу.

Ерте тұрады бір қыз,

Кеш тұрады бір қыз.

Бір жансызға мінгеседі,

Үстінде ақ тақырдың із кеседі.

Оңға қарай оқысаң да бір халық,

Солға қарай оқысаң да бір халық .

Асты тігілген, үсті тігілген.

ІҮ. “Жасырынған сөздер”

Мына бос торкөздерге тиісті сөздерді қойсаңыздар, “Аяз би” ертегісінен үзінді оқи аласыздар.

Тапсырма: Үзіндінің ішінен антоним сөздерді табу.

. пен . жортқан білер.

. адам жала жауып аздырады,

. адам жол тауып оздырады.

Ү. «Сиқырлы дөңгелек» ойыны

Дөңгелекке жазылған сөздердің синонимдерін табу

Сұлу, батыр, сабырлы, ас, өң, жылдам.

ҮІ. “Адасқан сөздер” ойыны

І топ “Адасқан сөздерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.

1. Дейсің, қара, жағам,

2. Санды, Самат, бөле ме?

Мен, Сара, Самат, бөле ме?

ІІ топ “Адасқан әріптерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.

Үйге, кеш, келсем де.

ҮІІ. Сөздерге лексикалық талдау жасаңдар.

Батыр, жай, айт, жылы.

Көркем, түс, қара, бөле.

ҮІІІ. «Сөзден сөйлем» ойыны

Төмендегі сұрақтардың біріне жауап болатындай шағын мәтін жазыңдар.

Онда міндетті түрде антоним, синоним, омоним сөздер болуын ескеріңдер.

Анаңның туған күніне қандай сыйлық тартар едің?

Досыңның ерсі қылығын көрдің делік. Не істер едің?

Егер сенің қолыңа ғажайып сиқырлы таяқ түссе, қайтер едің?

Тест парақшаларына жауап береді.

1. Синонимі бар сөйлемді табыңыз.

А) Даңқ үшін, думан үшін қызмет етпе.

Ә) Біреуді мұқату, кеміту дұрыс емес.

Б) Сапардың аярлығы Сағиланы жирендірді.

2. Омоним болатын сөз қайсысы, көрсетіңіз.

3. Антоним сөздерді табыңыз.

4. Синоним сөздерді көрсетіңіз.

5. Омоним бола алатын сөзді табыңыз.

6. Антонимді табыңыз.

7. Ауыспалы мағыналы сөзді тап.

8. Ауыспалы мағыналы сөзді тап.

9. Белгілі бір тілдегі сөздердің жиынтығы қалай аталады.

10. Омоним дегеніміз не?

А) Мағыналары қарама — қарсы сөздер.

Ә) Мағыналары жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып, жазылатын сөздер.

Б) Біркелкі дыбысталып айтылатын, бірақ мағынасы басқа-басқа сөздер тобы.

Синоним, антоним, омонимсөздері бар мақал-мәтелдер мен жұмбақтар жазып келу.

Выберите книгу со скидкой:

ОГЭ. География. Новый полный справочник для подготовки к ОГЭ

Математика. Новый полный справочник школьника для подготовки к ЕГЭ

Дошкольная педагогика с основами методик воспитания и обучения. Учебник для вузов. Стандарт третьего поколения. 2-е изд.

Считаю и решаю: для детей 5-6 лет. Ч. 1, 2-е изд., испр. и перераб.

Начинаю считать: для детей 4-5 лет. Ч. 1, 2-е изд., испр. и перераб.

Считаю и решаю: для детей 5-6 лет. Ч. 2, 2-е изд., испр. и перераб.

Пишу буквы: для детей 5-6 лет. Ч. 2. 2-е изд, испр. и перераб.

Русско-английский словарик в картинках для начальной школы

ОГЭ. Литература. Новый полный справочник для подготовки к ОГЭ

ЕГЭ. Английский язык. Новый полный справочник для подготовки к ЕГЭ

Рисуем по клеточкам и точкам

ЕГЭ. Информатика. Новый полный справочник для подготовки к ЕГЭ

БОЛЕЕ 58 000 КНИГ И ШИРОКИЙ ВЫБОР КАНЦТОВАРОВ! ИНФОЛАВКА

Инфолавка — книжный магазин для педагогов и родителей от проекта «Инфоурок»

VI Международный дистанционный конкурс «Старт»

  • 16 предметов
  • Для учеников 1-11 классов и дошкольников
  • Наградные и подарки

Номер материала: ДВ-152960

Добавляйте авторские материалы и получите призы от Инфоурок

Еженедельный призовой фонд 100 000 Р

Не нашли то что искали?
